İphone kullanıcılarının batarya konusunda yaşadığı problemler gün geçtikçe daha fazla kulağımıza gelmekte. Apple her güncellemesinde batarya konusunu optimize etmeyi es geçmesede bu güne kadar sorunu kökten çözebilmiş değil. İOS 13 ve dünya çapında gelişen yapay zeka teknolojisi bu derdimize büyük ölçüde derman olacak gibi gözüküyor.

Yeni yayınlanan güncellemede en dikkat çekici özelliklerin arasında bulunan bu özellik, Yapay zeka ve makine öğrenim teknolojisinden destek alıyor. ”Optimize Şarj Özelliği” cihazınız, siz uykuya dalıp telefonunuzu şarja taktığınızda, sadece %80’e kadar şarj ediyor. Son %20 ise uyanmadan kısa bir süre önce tahsil ediliyor. Telefonunuzda kurulu bir alarm olmasa bile Yapay zeka uyku düzeninizi öğreniyor. Uyanma vaktiniz geldiğinde bataryanızı %100 şarj etmiş oluyor. Böylece cihazınız işlemleri kendi içinde öğrenerek ayarlayıp, batarya ömrünün uzatılmasını sağlıyor.

Apple tarafından konu hakkında yapılan bilgilendirme ise şu şekilde; ”Optimize edilmiş pil şarjı Yeni bir seçenek, iPhone’unuzun tam olarak şarj edilme süresini azaltarak pilin yaşlanma hızını yavaşlatmaya yardımcı olur. iPhone, günlük şarj etme rutininizden öğrenir, böylece kullanmanız gerekene kadar% 80’in üzerinde şarj işlemini bitirmeyi bekleyebilir.”


Peki batarya ömrünüzü uzatmak için dikkat etmeniz diğer başlıca unsurlar neler ?