Fiziksel bir sunucuda yaptığınız her şeyi yapabilme imkanı sunan sanal sunucular son dönemde oldukça tercih edilen bir barındırma servisidir.

Fiziksel sunucuda yer alan çok sayıda sanal sunucu ayrı sistem gibi kullanılmaktadır.

Her bir sanal sunucuda kendisi için ayrılmış işletim sistemi işlemci, disk, ram ve IP bulunur.

Bir sanal sunucu diğerinden etkilenmez, diğerine ulaşamaz, diğerinin işletim sistemini kullanmaz.

Sanal sunucu, istendiği zaman, diğer sanal sunucuları etkilemeden ve onlardan bağımsız bir şekilde yeniden başlatılabilir, kapatılabilir.

Sanal sunucular, birbirinden tamamen bağımsız, izole edilmiş ve güvenli bir şekilde yer alırlar.

Sanal sunucunuza istediğiniz uygulamaları kurabilir, çalıştırabilir, istediğinizi kaldırabilirsiniz. Böylece hem enerji açısından tasarruf hem de ekonomik avantaj sağlanır.

Pek çok özelliği ile öne çıkan Bulut Server (Bulut Sunucu) ise, web siteleri için daha fazla alan, bant genişliği yada az kaynak gerekirse otomatik olarak ayarlar. Ödemeniz kullandığınız kaynak ihtiyacı ile doğru orantılıdır.

Örneğin; web sitenizin ilk açıldığı dönemdeki kullanıcı sayısı oldukça azdır. Zamanla kullanıcı sayısı artıp yüzbinlere ulaştığı zaman siteniz sanal sunucuda barınıyorsa hiç bir sıkıntı çekmezsiniz.

Sitenizi Sanal Sunucuda barındırıyorsanız;

• Sunucunun internet hızına,
• Disklerin türüne,
• Sanal sunucuyu oluşturan fiziksel sunucuların kalitesine,
• Hizmet aldığınız firmanın deneyim ve güvenilirliğine
• Veri Merkezinin lokasyonuna (Ülke bazında Türkiye, Avrupa, Amerika, Şehir bazında İstanbul, İzmir, Ankara vb gibi Veri Merkezlerinin bulunduğu yere),
• Hizmeti veren firma ve yeterliliğine dikkat etmelisiniz.