Internet bugün yaşantımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Bugün bir lüks değil, genel bir ihtiyaç olan ve akıllı cihazlar sayesinde ceplerimize kadar giren internet dünyasında iyiler kadar kötüler de yer alıyor. Internet dünyasının kötü adamlarının gerçekleştirdiği saldırılar içerisinde en çok bilineni ise DDoS oluyor.

DDoS Saldırı

İnterneti deyim yerindeyse parmağında oynatan ekiplerle karşı karşıya gelmeye başladık. Bunlar yaşantımızda ciddi anlamda aktif rol almaya başladı ki, en yakın örneği Twitter’ın kapatılmasıyla gündeme gelen RedHack grubu diyebiliriz. 2009 yılında Twitter gerçekleştirilen bir DDoS saldırı nedeniyle saatlerce kapalı kalmış ve bunun arkasındakilerin öğrenilmesi için uzun uzadıya çalışmalar başlatılmıştı. Twitter dışında Türk Hava Yolları çalışanlarının gerçekleştirdiği greve destek olmak amacıyla da yine şirketin online uçuşlar sayfasına DDoS saldırı düzenlenmişti. Peki, nedir bu DDoS?

Distributed Denial of Service yani Türkçe karşılığı ile Dağıtık Hizmet Engelleme olarak bilinen DDoS, tek bir kaynaktan hedefe yapılan saldırıdır. Saldırı şiddeti giderek artar ve çok fazla kaynaktan tek bir noktaya saldırı gelmeye başlar. Bunun sonucunda ise sistem çöker. Sistemlerin erişilebilirliğini engellemeyi hedefleyen bir saldırı türü olan DDoS, sisteme kaldıramayacağından fazla yük bindirir. Herhangi bir web site tasarlanırken onun alabileceği en uç yük ortaya konur ve kapasitesine uygun barındırma işlemleri gerçekleştirilir. Kapasitesini aşırı şekilde aşan bir yükleme söz konusu olduğunda da erişim mümkün olamaz hale gelir.

DDoS saldırı gerçekleştirmek için bugün teknik bir uzman olmaya ya da geniş bilgiye sahip olmaya gerek yok. Sistem kapasitesi hakkında az çok bilgi sahibi olan kişiler hedefini aşan yüklemeler yaparak bu saldırıyı hayata geçirebiliyor. Bu kadar kolay gerçekleşmesi ise kurumlar için ciddi anlamda tehdit oluşturmalarına neden oluyor.

DDoS Nasıl Engellenir?

DDoS kolaylıkla gerçekleştirilebilen bir saldırı çeşidi olduğu için bugün birçok grup tarafından gerçekleştiriliyor ve yaygın hale gelerek kurumlar için ciddi anlamda tehdit oluşturuyor. Bu saldırıları engellemek için sitenizi barındırdığınız hosting firmasının çeşitli çözümlerinden yararlanabilir, kapasitenizi giderek artırmayı tercih edebilirsiniz. Hosting kapasitenizin üstünde bir yükleme gerçekleştirerek sisteminizin çökmesini ve dolayısıyla da sitenize erişimin engellemesini sağlayan bu saldırılar hosting servisi desteği ile ortadan kaldırılabilir.

DDoS Korumalı Hosting

Son 10 yıl içerisinde DDoS saldırılarındaki artış dikkatlerden kaçmıyor. Bilişim dünyası üzerine çalışan ve interneti iyiye olduğu kadar kötüye de kullanmaya başlayan gruplar çeşitli kurumların web sitelerine erişimi engellemek için gerçekleştirdikleri DDoS saldırıları ile gündeme geliyor. Geçici süreliğine de olsa erişimi engelleyen bu saldırılar ciddi anlamda kayıp yaşanmasına neden oluyor diyebiliriz. DDoS saldırılarını engellemek mümkün değil mi? Elbette ki mümkün, DDoS korumalı hosting paketleri sayesinde saldırıları engelleyebilirsiniz. Web sitenizin kapladığı alana uygun olan DDoS korumalı hosting paketini tercih ederek sistemlerinize karşı gerçekleştirilecek olan saldırıların önüne geçmeyi başarabilirsiniz.