Joomla Nedir?

Joomla bir içerik yönetim sistemi (content management system)dir. Yani birden çok ve farklı içeriği tek bir yerden yönetmenize olanak sağlayan hazır bir web sitesi şablonudur diyebiliriz. İnternette birçok içerik yönetim sistemi(iys) bulunmaktadır. Joomla bunlardan sadece bir tanesi! Joomla, içerik yönetim sistemlerinin en iyilerinden biridir. Joomla’nın yönetim paneliyle, içeriklerinizi kolayca oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Bileşen, modül ve mambotlarla, istediğiniz şekli alacak, esnek bir yapıya sahiptir.

Joomla ile Neler Yapılabilir?

Joomla ile diğer iys lerinde neler yapılabiliyorsa yapılmaktadır. Joomla ile çok komplike olmadıktan sonra ( örneğin bir database site veya banka sitesi ) aklınıza gelebilecek her türlü web sitesini yapabilirsiniz:

ve bütün bunların hepsinin bir arada olduğu bir site ve daha fazlası…

Bileşen Nedir?
Genel olarak geniş kapsamlı, üyeden üyeye değişecek içerikleri kullanmak istediğimizde bileşen kullanırız. Mesela bir forum, bir dosya yöneticisi veya ayrıntılı bir üye profili. Sitenizde kullanmak istediğiniz özelliğe bağlı olarak istediğiniz bileşeni sitenize ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. Bunu yapmak için de bileşenin hazırlanmış paketini admin panelindeki bileşen ekle/kaldır (component install/uninstall) kısmında seçer ve yükle (upload) butonu ile yüklemek. Yüklediğiniz bileşenin ayarları yapmak için ise yine aynı yerden yani bileşenler (components) linkinden eklediğimiz bileşenin ismini bulup bileşene özel ayarlarını yapabilirsiniz.

Modül Nedir?
Modüller daha çok sabit içerik veya üyeden bağımsız içerikleri görüntülemek için kullanılan bir eklentidir. Mesela bir site sayacı, forumda son gönderilenler veya sitede online olan üyeler gibi. Sitenizde kullanmak istediğiniz özelliğe bağlı olarak istediğiniz modülü sitenize ekler veya çıkartabilirsiniz. Bunu yapmak için de modülün hazırlanmış paketini admin panelindeki modul ekle/kaldır (modul install/uninstall) kısmında seçer ve yükle (upload) butonu ile yüklersiniz. Burada dikkat edilecek önemli bir nokta yüklediğiniz modülü kaldırmak istediğinizde modül yönetiminden değil yine modül yükle/kaldır kısmından kaldırmanız gerektiğidir.

Modüller de kendi aralarında 2 gruba ayrılırlar. Birincisi ve en çok kullanılan site modülleridir. İkincisi ise admin modülleri. Modülleri bileşenlerden farklı olarak sitede istediğiniz yerde gösterebilme şansımız vardır, yeterki kullandığınız tema (template) buna olanak sağlasın. Bunu yapabilmek için de admin panelinden (modüller) modules > (site modülleri) site modules bölümüne gidip ayarlarını yapacağınız modülün ismini tıklamak olacaktır. Karşınıza modülün ismi ile birlikte (eğer varsa) parametreler (parameters) gelecek ve biz istediğimiz gibi modülü yönetebileceğiz. Aynı yerden modülün pozisyonu (position) ve ismini de değiştirmek mümkündür.